Trans Antarctic Expedition
1956 - 58
WEDDELL SEA PARTY 1955 - 56
CLAYDON J.R (Sqn Ldr RNZAF)
HILLARY Edmund Sir
MILLER Joseph Holmes

ROSS SEA PARTY 1955 - 56
GUNN B.M
HATHERTON T Dr
SMITH W.J.L  (Lt Cdr RNZN)

MAWSON (AUSTRALIAN) STATION 1955 - 56
AYRES Horace Henry

NZ TRANS ANTARCTIC EXPEDITION PARTY 1956 - 58
AYRES Horace.Henry (Dog Handler / Mountaineer)
BALHAM RW Dr (Biologist / Meteorologist)
BATES JG (Diesel Mechanic)
BROOKE FR (Lt Cdr RNZN / Surveyor)
BUCKNELL ES (Cook)
CARLYON RA (Surveyor)
CLAYDON JR (Sqn Ldr RNZAF / Chief Pilot)
CRANFIELD WJ (Fg Off RNZAF / Pilot)
DOUGLAS MH (Mountaineer)
ELLIS MR (Engineer)
GAWN JE (Radio Operator)
GUNN BM (Geologist)
HILLARY Edmund Sir (Expedition Leader)
MARSH GW (Medical Doctor /  Dog Handler)
MILLER Joseph Holmes (Deputy Leader / Senior Scientist)
MULGREW Peter David (CPO RNZN) - [See also Flight TE-901 Memorial List]
TARR L.W (Sgt RNZAF / Aircraft Mechanic)

NZ TRANS ANTARCTIC EXPEDITION SUMMER SUPPORT 1956 - 57
BARWICK RE (Biologist)
BECCONSALL E (Cpl RNZAF / Contruction Unit)
BOYD KJ (Construction Unit)
EDWARDS A (Cpl RNZE / Construction Unit)
FINDLAY JF (Medical Doctor / Biologist)
HELM AS (Liason / Postal Officer)
HEKE RM (Forman / Construction Unit)
LEE-MARTIN G (Reporter)
MITCHELL RR (Architectural Draughtsman)
PRICE Z (CPO RNZN / Construction Unit)
SINCLAIR N (L/Cpl RNZE / Construction Unit)
TATE PH (Cpl RNZAF)
VOISIN E (CPO RNZN / Construction Unit)
WRIGHT RD (Cinematographer)

NZ TRANS ANTARCTIC EXPEDITION SUMMER SUPPORT 1957 - 58
BARWICK RE (Biologist)
BREESE AM (LAC RNZAF)
BROADHEAD BG (NZ Broadcasting Service)
BURTON A (Pte NZ Army / Maintenance Engineer)
CHAPMAN IA (LAC RNZAF)
DE HAMEL FA (Medical Doctor)
EDWARDS A (Cpl NZ RNZE / Maintenance Party)
McKENZIE RCD (Reporter)
MITCHELL RR (Architectural Draughtsman)
PACKARD A (Biologist)
TATE PH (Cpl RNZAF / Aircraft Mechanic / Radio Operator)
WRIGHT RD (Cimematographer)


THE ANTARCTIC RESEARCH PROGRAMME OF
VICTORIA UNIVERSITY OF WELLINGTON 1957-67

VUWAE 1—1957/58 - Victoria and Upper Taylor Valleys
McKELVEY Barrie C (Geologist)
WEBB Peter N (Geologist)

VUWAE 2—1958/59 - Wright Valley
BULL CBB (Leader)
BARWICK R (Deputy Leader)
WEBB Peter N (Geologist)
McKELVEY Barrie C (Geologist)

VUWAE 3—1959/60 - Victoria Valley
BALHAM RW (Leader & Biologist)
WHEELER Ralph H (Deputy Leader & Geographer)
ALLEN Antony D (Geologist)
GIBSON Graham (Geologist)
WILLIS Ian AG (Geologist & Geophysicist)

VUWAE 4—1960/61 - Koettlitz Glacier
WHEELER Ralph H (Leader & Geographer)
BLANK H Richard (Deputy Leader & Geologist)
BULL CBB (Physicist)
COOPER Roger (Geologist)
WILLIS Ian AG (Geologist)

VUWAE 5—1961/62 - Lake Vanda, Wright Valley
WELLMAN Harold William (Geologist)
WILSON AT (Chemist)

VUWAE 6—1962/63 - Brown Hills, Darwin Mountains, Taylor Valley
WILLIS IAG (Leader & Geologist)
RICH Charles C (Deputy Leader & Geologist)
HASKELL Tom (Geologist)
KENNETT Jim (Geologist)
SMITH GJ (Geologist & Chemist)
PREBBLE Warwick (Geologist)

VUWAE 7 — 1962/63 - Lake Bonney, Taylor Valley
SHIRTCLIFFE T (Leader & Physicist)
BENSEMAN RF (Physicist)
POPPLEWELL K Bruce (Chemist)

VUWAE 8 — 1963/64 - Lakes of Taylor, Wright and Victoria Valleys; also South Pole
PREBBLE Warwick (Leader & Geologist)
WILSON AT (Scientific Leader, 1st Phase & Chemist)
WELLMAN Harold William (Scientific Leader, 2nd Phase & Geologist)
HENDERSON Robert A (Geologist)
HOARE Ray (Physicist)
HOUSE Don A (Chemist)
POPPLEWELL K Bruce (Chemist)

VUWAE 9 — 1964/65 - Black Island, Brown Peninsula, Koettlitz and Taylor Valleys.
PREBBLE Warwick (Leader & Geologist)
First Phase
VELLA PP (Scientific Leader & Geologist)
COLE J (Geologist)
EWART A (Geologist)
FRAME A (Technician)
HOARE Ray (Physicist)
Second Phase
BRADLEY J (Scientific Leader & Geologist)
PALMER Don (Geologist)
SCHAFER Fred (Technician)
ZIMMERMAN D (Economic Geologist)
Both Phases
BAKER Alan (Deputy Leader & Biologist)
BELL Robin (Physicist)

VUWAE 10 — 1965/66 - Taylor and Victoria Valleys
GHENT E (Leader & Geologist)
HENDERSON Robert A (Deputy Leader Geologist)
HANCOX Graham (Geologist)
SMITH Ian (Geologist)

VUWAE 11 — 1966/67 - Wright and Taylor Valleys
WELLMAN Harold William (Leader & Geologist)
CHRISTOFFEL DA (Geophysics team leader) 
CALHEIM IM (Geophysics)
DUNCAN Andrew (Geologist)
NEALL V (Geologist)
SMITH Ian (Geologist)

VUWAE 12 — 1967/68 - Dry Valley, Polar Plateau Planned Team
WELLMAN Harold William (Expedition Leader & Leader of Geological Group) 
VUCETICH C (Pedologist)
WRIGHT A (Geologist)
WILSON AT (Leader of Chemistry Group) 
HENDY C (Chemist)
CALHEIM I  (Leader of Geophysics Group) 
COUSINS WJ (Geophysicist)


Other V.U.W. groups which have operated in Antaretica
1959 Reconnaissance of Mackay and Koettlitz Glacier areas
CLARK RH
BULL CBB

1961 Reconnaissance of Brown Hills/Darwin Glacier area
CLARK RH
WHEELER Ralph H

1962 Work on Ross Island
WELLMAN Harold William
Protect the Antarctic from whaling
Recognition
Casualty List
Nominal Roll
Stories
History
Links
Organisation
Memorial
Patches
Q Store
Passenger List of Air New Zealand Flght TE-901
Image Library
Application to join the Association
This is a timeline of the history of the Antarctic
This is a page of links to news article from the south
Honorary members of the Organisation
Recognition
Organisation
Application to join the Association
This is a page of links to news article from the south
This is a timeline of the history of the Antarctic
Operation Deep Freeze The New Zealand Story