New Zealand Antarctic Research Programme Personnel
1955 - 2009

WINTER 1957 - 58
BURROWS Buzz (Technician)
DUFF Les (Mechanic)
FAGGIONI Franco (Italian Scientist attached to Scott Base)
GIBSON Mike (Radio Technician)
HENDERSON Bob (Technician)
MARTIN Lin (Team Leader)
MIDWINTER Graeme (Scientist)
ROBB Murray (Diesel Engineer)
SPEARY Maurice (Cook)
THOMPSON Don (Senior Scientist)
YEATES Peter (Radio Officer)
WINTER 1958 - 59
HEINE Arnold (Stores/NZGSE)
HEISER Paul (Scientist USARP)
HEWITT Rod (Team Leader)
PEMBERTON Ron (Radio Technician)
PHILLIPS Peter (Radio Operator)
RODGERS Mervyn (Technician)
SALES Leonard (Maintenance Officer)
SANDFORD Brian (Senir Scentist)
STUART Al Scientist USARP)
VAN DER HOEVEN Frans (Scientist USARP)
WARD Graham (Senior Maintenance Officer)
WEDGEWOOD Eric (Cook)
WISE Ken (Field/NZGSE)
WINTER 1959 - 60
BAILEY Colin (Mechanical Officer
BUCKLEY Robert (Maintenance Officer)
COLLINS Robert (Carpenter)
HOLMES Dudley (Technician)
HUNT Peter (Surveyor)
JENNESS Colin (Technician)
JOHNSTONE Graeme (Mechanic)
LENNOX-KING James (Team Leader)
MATTERSON Garth (Surveyor)
McNEIL Frank (Senior scientist)
TAYLOR Jack (Technician)
WARREN John (Cook)
WEBSTER Don (Science Technician)
YEATES Peter (Radio Officer)
WINTER 1960 - 61
CLEMENTS Bob (Senior Scientist)
CRANFIELD Bob (Technician)
DEVERALL Bill (Radio Officer)
DONNELLY Mick (Team Leader)
FAIRCLOUGH Ken (Cook)
FOLEY Bernard (Maintenance Officer)
GRAHAM eter (Technician)
HARE Bill (Mechanic)
HERBERT Wally (Field/NZGSE)
LOGIE Ray (Senior maintenance Officer)
OTWAY Peter Surveyor/NZGSE)
SOBIECKI Uwe (Technician)
SHANAHAN Rory (Scientist)
WINTER 1961 - 62
BEECH Caleb (Cook)
FRENCH Alexander (Technician)
HEWSON Ronald (Surveyor/NZGSE)
LANGSTON Anthony (Technician)
McKENTY Graham (Carpenter)
MILLS John (Senior Maintenance Officer)
O'KANE Howard (Photographer)
PAIN Kevin (Field Assistant NZGSE)
RICHARDS Ian (Senior Scientist)
ROBERTS Athol (Team Leader)
TIMMS Bill (Electrician)
VICKERS Eric (Radio Operator)
WILLIAMS Grant (Technician)
WINTER 1962 - 63
ANCELL Trever (Technician)
CAVE Ian (Scientific Officer)
DOULL Bill (Electrician)
FORD Malcolm (Surveyor/NZGSE)
GRAVESON James (Field Assistant/Driller)
LEWIS George (Senior Scientist)
LOUDEN Leonard (Mechanic)
McLEA Quentin (Radio Officer)
SHEEHAN Maurice (Field Assistant)
SMITH Murray (Biologist)
TINKER Ronald (Team Leader)
WATERS Barry (Carpenter)
WEBSTER Don (Technician)
WELLS Les (Cook)
WINTER 1963 - 64
FABIAN John (Fitter Mechanic)
GAWN Ted (Radio Operator)
GEORGE Bryan (Chef)
GRAHAM Gerald (Carpenter)
HETHERINGTON Thomas (Technician)
HORSFIELD Hareward (Technician)
JUDD Brian (Fitter/Electrician)
LEWIS George (Senior Scientist)
LUCY Bill (Surveyor/Handyman)
MASSAM  Dave (Handyman/Field Assistant)
MILLER Duncan (Scientific Officer)
MILLS John (Base Engineer)
RAWLE Russell (Team Leader)
WINTER 1964 - 65
BURROWS Buzz (Senior Scientist)
CALVERT Jack (Technician)
DORRINGTON Brian (Electrician)
FOSTER-LYNAM Yogi (Technician)
GAWN Ted (Radio Operator)
HAYCOCK John (Cook)
HAYTER Adrian (Team Leader)
HOUGH Charlie (mechanic)
JONES George (Technician)
JUDD Brian (Base Engineer)
LOWE Dave (Field Assistant)
McDONALD Ivan (Field Assistant)
SANSON Trevor (Technician)
WRIGHT Bob (Storeman)
WINTER 1965 - 66
BARTLETT Roger (Field Assistant)
DAVIDSON Alvin (Cook)
DEWSON Norman (Base Engineer)
GREEKS Raynor (Carpenter)
JOHNSON Ian (Senior Technician)
JUNGE Allan (Electrician)
McGEOUGH Terance (Mechanic)
PORTER Andrew (Senior Scientist)
PREBBLE Michael (Team Leader)
RANDELL David (Technician)
TERNAHAN Gerard (Radio Operator)
VICKERS Ray (Technician)
WINTER 1966 - 67
CLARK Colin (Team Leader)
DAWSON Gordon (Senior Technical Officer)
EARL Warwick (Technician)
GEORGE Bryan (Cook)
KIDD Robin (Vehicle Mechanic)
MURDOCK Bob (Technician)
ORCHISTON Warwick (Field Assistant/Dog Handler)
RAE Bob (Assistant Maintenance Officer)
RICKARDS Chris (Electrician)
SOPP Bob (Diesel Mechanic)
WHITE Norm (Radio Operator)
WHITEFORD Peter (Scientific Officer)
WINTER 1967 - 68
CHAMPNESS Grahame (Field Assistant/Dog Handler)
EDLIN George (Postmaster)
FERGUSSON Warwick (Technician)
HENDERSON Dave (Technician)
HOULISTON Russell (Electrician)
IRWIN Carey (Vehicle Mechanic)
JOHNSON Ian (Senior Science Technician)
MAGEE Alan (Diesel Mechanic)
TALBOT John (Technician)
WEBB Bill (Team Leader)
WRATT Ian (Cook)
WINTER 1968 - 69
BLACKBURN David (Post Office Radio Technician)
FOUBISTER Robin (Team Leader)
GILL Glen Francis (Cook)
GUARD Allan (Base Engineer)
HOOL Brian (Postmaster)
LENNARD Peter (Senior Technical Officer)
MAGUINESS Wayne (Mechanic)
MANDENO Keith (Technician)
MILLAR Nigel (Technician)
RICKARDS Chris (Electrician)
WILSON Noel (Field Assistant/Dog Handler)
SUMMER 1968 - 69
Summer Support Staff
LUCY Bill (Deputy Leader)
NEWMAN John (Carpenter)
WILSON Noel (Field Assistant (dogs))
CORDES Derek (Field Assistant)
CLARKE Hugh (Maintenance)
BROOKES Bruce (Maintenance)
SPENCE Doug (Storekeeper)
HANCOCK Bob (Radio Operator)
HUGHES Charlie (Surveyor)
HENE Arnold (Glaciologist)
AYRES Alister (Surveyor)
CONNELL Graeme (Information Officer/photographer)
WINTER 1969 - 70
GRAHAM Peter (Senior Technician)
HANDCOCK Bob (Postmaster)
HIDE Peter (Technician)
KERR Peter (Technician)
KNOTT Chris (Field Assistant)
LUSBY Roger (Fitter Mechanic)
MARRIOTT Howard (Base Engineer)
POWICK Russell (Chef)
WIGG Peter (Fitter Electrician)
WILLIS Bruce (Team Leader)
WILTON Ian (Post Office Radio  Technician)
WINTER 1970 - 71
BOND Frank (Cook)
CHRISTIENSEN Paul  (A.M.O)
CLOUGH David (Technician)
CROOKS Graham (Postmaster)
DAWSON Murray (Technician)
McFERRAN Alec (Electrician)
MILLAR Stuart (Mechanic)
NIMMO Ron (Senior Technical Officer)
PORTER Brian (Team Leader)
RANKIN Jim (Base Engineer)
RIDING Mac (Field Assistant/Dog Handler)
WINDSOR Jim (Radio Technician)
WINTER 1971 - 72
BARKER Jim (Team Leader)
BURGESS Allan (Postmaster)
CLARK David (Electrician)
ELDER John (Scientific Officer)
MacDONALD Malcolm (Base Engineer)
MAINE John (Technician)
MATSON Kevin (Radio Technician)
McBRIDE Dick (PRO/Field Assistant)
McNEILL Peter (Chef)
PARKINSON Roger (A.M.O/Mechanic)
WEATHERALL Kevin (Technician)
WINTER 1972 - 73
BITTERS John (A.M.O/Dog Handler)
COPELAND Neville (Postmaster)
DAWRANT Allan (Post Office Radio Technician)
FRAZER Peter (Team Leader)
HALEWOOD John (Chef)
HOUSIAUX John (Base Engineer)
OWENS Phil (Senior Technician)
REEVES Wayne (Electrician)
SCOTHERN Philip (Technician)
TURNER George (Mechanic)
WILLIAMS John (Technician)
WINTER 1973 - 74
ATKINSON Tony (Senior Technical Officer)
CLARKE Stuart (Technician)
COLLIVER Ray (Cook)
COWAN Garth (Technician)
GIBSON Titch (Postmaster)
GRANT Bob (Mechanic)
JONES Harry (Team Leader)
JOHNSTON Bill (Base Engineer)
WALKER Les Post Office Radio Technician)
WILKINS Chris (Electrician)
WING Mike (Field Assistant/Dog handler)
WINTER 1974 - 75
CAMPBELL Alan (Postmaster)
HARDIE Allan (Post Office Radio Technician)
HOPE Dave (Technician)
JEMMETT Peter (Technician)
KITCHENER Bob (Electrician)
LIVINGSTONE Robert (Mechanic)
McCULLOUGH Garry(Base Engineer)
NEWMAN Jim (Team Leader )
NICKERSON Craig (Technician)
PARKER Ken (Cook)
STEVENS John (A.M.O/Dog Handler)
WINTER 1975 - 76
DAVIS Clint (Technician)
DAWRANT Allan (Post Office RadioTechnician)
EAMES Grant (A.M.O/Mechanic)
JONES Roger (Senior Technician)
MacLEOD Ian (Cook)
MILLS Chris (Technician)
RAMSBOTHAM Ted (Base engineer)
RAYNHAM Hamish (Team leader)
SCANNELL Barry (Postmaster)
THOMSON John (Fitter Mechanic)
WING Mike (Field Assistant/Dog Handler)
WINTER 1976 - 77
BOOKER Ian (Fitter Mechanic)
FEARN Rod (Technician)
JOHNSTONE Ian (Postmaster)
KEIZER Roel (Chef)
MINCHINGTON Ian (Technician)
MONEY George (Post Office Radio Technician)
RANKIN Jim (Team Leader/Base Engineer)
RICHARDS Howard (Fitter Electrician)
WEATHERALL Kevin (Senior Technical Officer)
WILLS Richard (Field Assistant/Dog Handler)
WINTER 1977 - 78
ARNOTT Russell (Chef)
CHAMBERS Steve (Dog Handler) also AMO (mechanical) (winter over), &  RNZEME, seconded NZARP
DENNISON Paul (Post Office Radio Technician)
DRAKE Dean (Technician)
HISCOCK Barry (Fitter Mechanic)
KIMBER Will (Technician)
LORD Mike (Fitter Electrician)
LYTHGOE John (O.I.C)
THOMSON John (Base Engineer)
WALLER Randy (Postmaster)
WILLIAMS Warwick (Senior Technical Officer)
WINTER 1978 - 79
ABERNATHY Graeme (A.M.O)
BABINGTON Allister (Post Office Radio Technician)
BURT Alan (Tehnician)
CHALLINOR Maurice (Postmaster)
CLEARY Peter (Field Assistant/Dog Handler)
CUNNINGHAM Chris (Fitter/Electrician)
GEDDES Bob (Fitter Mechanic)
PRESLAND John (O.I.C)
ROBINSON Ted (Scott Base Deputy Leader)
RODGERS Thelma (Scientific Officer First NZ woman to Winter Over)
STEPHENSON Tom (Base Engineer)
TREVATHAN Brent (Chef)
VINCENT Ray (Technician)
WINTER 1979 - 80
BULL Warwick (Chef)
FABER Con (Field Assistant/Dog Handler)
HAGAN Brian (Mechanic)
HAYDEN Andy (Post Office Radio Technician)
HENDRY Rex (Electrician)
HILLS Norm (Base Engineer)
KEOWN Doug (Storekeeper)
PHILLIPS Roger Technician)
REES Dave (DOIC/AMO)
ROPER Cas (OIC/Senior Technical Officer)
SLATTERY Leo (Postmaster)
WINTER 1980 - 81
EARL Tom (DOIC/Senior Technical Officer)
HODGSON Robin (Post Office Radio Technician)
JOHNSTONE Ian (Postmaster)
MACKEY John (Electrician)
McKNIGHT Don (Scientific Officer)
REMNANT Allan (Chef)
SCOTT Bruce (Mechanic)
SIMMS John (OIC/Base Engineer)
TAYLOR Allan (Field Assistant/Dog Handler)
WHITFIELD Stan (Technician)
WINTER 1981 - 82
BABBINGTON Allister (PO Technician)
BOWCOCK Gary (Field Assistant/Dog Handler)
CHOROS Chris (Senior Technical Officer)
MARTIN Keith (DOIC/Base Engineer)
MASON Ross (Technician)
MORGAN Graeme (Chef)
NELSON Peter (Mechanic)
SLATTERY Leo (OIC/Postmaster)
WALSHE Rick (Electrician)
WHEELER Peter (Technician)
WINTER 1982 - 83
BROWN Gerry (Technician)
EATON Bill (Field Assistant; Dog handler)
HARRALL Andrew (Scientist)
JOHNSON Rex (Deputy Officer-in-Charge, Post Office Radio Technician)
JOHNSON Steve (Postmaster)
KELLY Chris (Cook)
KIRKNESS Kerry (Mechanic)
MARTIN Doug (Scientist)
PEMBERTON Lew (Base Engineer)
WEAR Norm (Electrician)
WOODHEAD Graham (Officer-in-Charge & summer Deputy OIC)
WINTER 1983 - 84
SAXBY Eric (OIC)
SAYERS Ian (DOIC, Postmaster)
HOLWERDA Ralph (Senior Technician)
FRY Chris (Technician)
IRELAND Jeremy (Technician)
McDONALD Ian (Chef)
VARDY Rod Base (Engineer)
HOBERN Brian (Electrician)
HOFFMAN John (Mechanic)
ROY Al (Field Assistant, Dog Handler)
KENNETT Murray (Post Office Technician)
WINTER 1984 - 85
SLATTERY Leo (OIC, Postmaster )
GRANT Tony (Senior Technician)
LAWSON Brian (Technician)
TURNER Peter (Technician)
MOIR George (Chef)
SHAW Dennis (Base Engineer)
TAYLOR Owen (Electrician)
NELSON Peter (Mechanic)
WALTON Jack (Carpenter)
CONAGHAN Kevin (Field Assistant, Dog Handler)
GRAHAM Keith (Post Office Technician)
WINTER 1985 – 86
RANKIN James (Base Engineer and Winter OC - received Polar Medal)
LONEY Steve (DOIC, Postmaster)
HARMAN Mike (Senior Scientific Officer)
WILKINSON Don (Technician)
PATERSON Ross (Technician)
CROCKER Greg (Scientist (BAS))
McDONALD Ross (Assistant Base Engineer)
MOSLEY Steve (Chef)
PARDOE Steve (Electrician)
HISCOCK Barry (Mechanic)
BALM Richard (Field Assistant, Dog Handler)
PURVIS Paul (Post Office Technician)
SANNE Gavin (Postmaster)
O'DONOGHUE Jim (Post Office Technician)

ROSS Clayton Stuart (Scott Base Mechanic / AMO Mech - August - November '86 only)
WINTER 1986 - 87
MARTIN Keith (OIC, Base Engineer)
MILLER Nick (Senior Scientific Officer)
STEVENS Dave (Technician)
DENYER Paul (Technician)
PATERSON Kerry (Chef)
ORR Steve (Assistant Base Engineer)
WHITLEY Brett (Electrician)
RATAHI Bill (Mechanic)
BRICE Dave (Field Assistant, Storekeeper)
WINTER 1987 - 88
McFARLANE Malcolm (OIC Senior Scienticic Officer)
ASHDOWN Terry (DIOC)
BARRETT Dave (Technician)
WHITFIELD Stan (Technician)
DAVIS Brendan (Chef)
TRAIL Wendy (General Duties)
GEDDES Bob (Base Engineer)
THORPE John (Mechanic)
FASTIER Al (Electrician)
WILSON Paul (Field Assistant, Storekeeper)
MEEK Alan (Communications Supervisor)
PURVES Paul (Telecom Technician)

ROSS Clayton Stuart (AMO Mech) (Arrived early October '87)
WINTER 1988 - 89
MILLER Nigel (OIC Senior Technical Officer)
NICHOLSON Howard (Technician)
EXLEY Tim (Technician)
PATERSON Kerry (Chef)
HARNETT Biddy (General Duties)
HOWELL Brian (Engineering Manager)
EASON Terry (Base Engineer)
HICKEY Graham (Electrician)
HEAPHY Sean (Mechanic)
BRICE Dave (Field Assistant, Storkeeper)
GILMORE Heather (Communications Supervisor)
ARTUR Matt (Telecom Technician)
WINTER 1989 - 90
PRINGLE Alister (OIC, Communications Supervisor)
GILLESPIE Alistair (Senior Technician)
McGREGOR Bruce (Technician)
STRID Wendy (Chef)
LOE Tuppence (General Duties)
WEBB Duncan (Engineering Manager)
OSKAM Tony (Base Engineer)
CALDER Bruce (Electrician)
NELSON Peter (Mechanic)
HENDERSON Doug (Field Assistant, Storkeeper)
ROBERTSON Dave (Telecon Technician)
WINTER 1990 - 91
McDONALD Ross (Base Manager, Engineering Manager)
McCARROLL Chris (Technician)
KRAAK Peter (Technician)
GAGE Karen (Chef)
WHITE Sally (Domestic)
HARDING Peter (Base Engineer (Until June Medivac))
GEDDES Bob (Base Engineer (Post June Medivac))
OLLIVER Max (Electrician)
JENKINSENS Jack (Mechanic)
CLERKE Phil (Field Assistant, Storekeeper)
WILLS Helen (Telecom Technician)
JOBLIN Roy (Telecom Technician)
QUINN Max (TVNZ Producer/Director)
ANDERSON Don (TVNZ Sound Recordist)
WINTER 1991 - 92
PATTERSON Kerry (Base Manager, Chef)
AVERY Grant (Technician)
DOBBS Therese (Domestic)
COLEMAN Shane (Engineering Manager)
HOWAT Brian (Base Engineer)
WHITLEY Brett (Electrician)
COLLINS Mike (Mechanic)
HENDERSON Jim (Field Assistant, Storekeeper)
KARA Bella (Telecom Supervisor)
PURVES Paul (Telecom Technician)
WINTER 1992 - 93
MOFFAT Roger (Base Manager, Engineering Manager)
MAHON Mike (Technician)
GEORGE Cath (Chef (Until Winfly))
SCOTT Shane (Chef (After Winfly))
TAYLOR Vivian (Domestic)
GOODALL Andy (Base Engineer)
GREEN Brian (Electrician (Until Winfly))
REID Brian Reid (Electrician (After Winfly))
HARRIS Greg (Mechanic)
JOHNSTON Rob (Base Assistant)
BRICE Dave (Field Assistant, Storekeeper)
McGOWAN Callum (Telecom Technician)
WINTER 1993 - 94
AVERY Grant (Winter Manager / Science Technician)
WOOD Steve (Ozone Scientist)
BOSMAN Art (Chef)
BOOCOCK Ange (Domestic)
LUCAS Dave (Engineering Service Manager)
McCARTHY Dom (Base Engineer)
WEST Grant (Electrician)
RIDGEN Jeremy (Mechanic)
BENNETT Belinda (Base Support Officer)
JANES Bruce (Field Support Officer)
TRIPP Eric (Telecom Technician)
WINTER 1994 - 95
HERRICK Warren (Winter Manager / Base Support Officer)
WILLIAMS John (Dep Winter Manager / Engineering Services Manager)
FLANAGAN Sean (Science Technician)
SCOTT Shane (Chef)
STRATFORD Jan (Domestic)
MITCHELL Dave (Base Engineer)
CALDER Bruce (Electrician)
FORD Joe (Mechanic)
HOPKINS Tom (Field Support Officer)
McKENZIE Jim (Telecom Technician)
WINTER 1995 - 96
ROGERS Ron (Winter Manager / Engineering Services Manager)
HOPKINS Stewart (Deputy Winter Manager / Chef)
HORNSTEIN David (Science Technician)
MUIR Alana (Domestic)
HARRY Steve (Base Engineer)
PALMER Steven (Base Engineer)
PAHL Mike (Electrician)
HOLLAND Robyn (Base Support Officer)
HENDERSON Jim (Field Support Officer)
TRIPP Eric (Telecom Technician)
WINTER 1996 - 97
MAHON Mike (Winter Manager / Senior Science Technician)
FIRTH Simon (Engineering Manager)
OSKAM Tony (Base Engineer)
HOWATT Brian (Base Engineer)
ROBERTS Keith (Telecom Technician)
SIME John (Mechanic)
BOOCOCK Angie (Domestic)
KAMPER Steve (Electrician)
JANES Bruce (Field Support Officer)
CROFT David (Carpenter
GORDON Wayne (Chef)
WINTER 1997 - 98
FRANKLIN Steve (Winter Manager / Engineering Manager)
LEITCH Jono (Base Engineer)
ZEHNPHENNIG Michael (Base Engineer)
BINNIE Herm (Senior Science Technician)
BRICE Dave (Field Support Officer)
TRIPP Eric (Telecom Technician)
WAGHORN Geoff (Carpenter)
RYRIE Helen (Domestic)
YOUNG Eric (Electrician)
NUNS Pauline (Chef)
DUIGNAN Kevin (Carpenter)
HAYES Chris (Mechanic)
WINTER 1998 - 99
RIGARLSFORD Kevin (Winter Manager / Engineering Services Manager)
McGREGOR John(Base Engineer)
AKERS Logan (Field Support Officer)
HAMILTON Paul (Chef)
McLAUGHLAN Iain (Electrician)
PARSONS Fred (Mechanic)
POWELL Anthony (Telecom Technician)
SHADBOLT Grant (Carpenter)
WINTER Jude (Domestic)
OGILVIE Andrew (Science Technician)
WINTER 1999 - 2000
LEITCH Johno (Winter Manager / Engineering Manager)
IREMONGER Scott (Mechanic)
FLANAGAN Sean (Science Technician)
BRAY Chris (Chef)
PALMER Dave (Carpenter)
PATERSON Ewan (Field Support Officer)
ROBERTS Keith (Telecom Technician)
SPICE Steve (Electrician)
STRATFORD Jan (Domestic)
THOMAS Kim (Science Technician)
WINTER 2000 - 2001
BRICE Dave (Winter Manager / Field Support Officer)
LEITCH Johno (Engineering Manager)
PLANT Steve (Base Engineer)
BELL Doug (Electrician)
DUIGAN Kevin (Carpenter)
FAIRBAIRN Nicki (Domestic)
HERRICK Mark (Mechanic)
LOCK Aaron (Chef)
PLOWMAN Jamie (Science Technician)
POWELL Anthony (Telecom Technician)
SNELLING Phil (Carpenter)
WINTER 2001 - 2002
HUDDLETON Luke (Winter Manager / Base Engineer)
HOUSTON Paul (Engineering Services Manager / Electrician)
MARSHALL Alan (Engineering Services Manager / Base Engineer)
ANDERSON Paul (Base Engineer)
KERR Tim (Science Technician)
KNIGHT Chris (Mechanic)
MATHERS Dan Mathers (Carpenter)
MINTEY Craig (Carpenter)
REID Jeff (Chef)
ROBERTS Annette (Domestic / First Aid Officer)
ROBERTS Keith (Telecom Technician)
SPRINGER Keith (Field Support Officer)
WINTER 2002 - 2003
BELL Doug Bell (Winter Manager, Engineering Services Manager, Electrician)
WEDERELL Peter (Engineering Services Manager, Base Engineer)
AUGER Margaret (Science Technician)
GREEN Sue (Chef)
HUNTER Kyle (Painter/Decorator)
POWELL Anthony (Telecom Technician)
POWELL Glen (Base Engineer)
SLEE Cath (Domestic; First Aid Officer)
SNELLING Phil (Carpenter)
STAITE Brian (Field Support Officer)
TEASDALE Bob (Mechanic)
WINTER 2003 - 2004
MATHERS Dan (Winter Manager; Carpenter)
EYRE Brad (Electrician)
HAY Mark (Base Engineer)
KNIGHT Chris (Mechanic)
MITCHELL Dave (Base Engineer)
PATERSON Ewan (Field Support Officer)
PLOWMAN Jamie (Technician)
RENNIE Barbara (Domestic)
ROBETS Keith (Telecom Technician)
WIGHTMAN Donna (Chef)

MITCHELL John (NIWA)
STEVENS Mike (NIWA)
WELLS Phil
WILCOXS Steve ex Navy served 8 weeks as civilian with NIWA - W Ross Sea - Jan - March
WINTER 2004 - 2005
RIGARLSFORD Kevin (Winter Manager)
POWELL Glen (Engineering Services Manager)
STEWART Rob (Materials Controller (Hillary Field Centre)
BERGE Hedley (Electrician
CHANDLER Victoria (Domestic)
DE JOUX Peter (Science Technician)
DENBY Stephen (Base Engineer)
IREMONGER Scott (Mechanic)
McCORMACK Bede (Telecom Technician)
McDAVITT Blake (Field Support Co-ordinater)
McKAY Deanna (Domestic; First Aid Officer)
REID Jeff (Chef)
TURNER Robert (Carpenter)
CROSS Lyall (Electrician, Antarctic Heritage Trust)
McGREGOR John (Mechanical Engineer, Antarctic Heritage Trust)
NEWELL John (Mechanical Engineer, Antarctic Heritage Trust)
O'BRIEN Rikki (Carpenter, Antarctic Heritage Trust)
STEWART Paul (Carpenter, Antarctic Heritage Trust)
PEARCE Conjrad (Carpenter, Antarctic Heritage Trust)
WINTER 2005 - 2006
ADDISON Vicki (Winter Manager; Domestic; First Aid Officer)
AMEY Jacinda (Field Support Co-ordinator)
MITCHEL Dave (Engineering Manager)
McLAUGHLAN Ian (Electrician)
MOORE Hamish (Mechanic)
STEWART Paul (Carpenter)
McELROY Graham (Base Engineer)
ROBERTS Keith (Telecom Technician)
ROBBINS Stephen (Science Technician)
WIGHTMAN Donna (Chef)
HOGAN Mary (Painter, Labourer (Arrival Heights Project)
CLAYTON Sarah (Conservator, Antarctic Heritage Trust)
DUNN Nicola (Conservator, Antarctic Heritage Trust)
GREINER Ainslie (Conservator, Antarctic Heritage Trust)
WINTER 2006 - 2007
POWELL Glen (Engineering Manager / Winter Manager)
McDAVITT Blake (Field Support Co-ordinater)
CROSS Lyall (Electrician)
McALLISTER Shaun (Base Engineer)
READ Gavin (Mechanic)
OFFEN Glen (Carpenter)
WATTY Donald (Base Engineer)
DARDIS Clive (Telecom Technician)
CROSS Nathan (Science Technician)
THOMPSON Helen (Chef)
ROBB Dee (Domestic / First Aid Officer)
WOODS Victoria (Domestic)
BARRY Steve (Engineer 3B - New Kitchen - Project)
DAY Rodney (Carpenter, 3B Project)
McLAUGHLAN Ian (Electrician, 3B Project)
WOODS Ian (Carpenter, 3B Project)
CAHILL Fiona (Conservator, Antarctic Heritage Trust)

WINTER 2007 - 2008

WINTER 2008 - 2009

Operation Deep Freeze
The New Zealand Story
Protect the Antarctic from whaling
Recognition
Casualty List
Nominal Roll
Stories
History
Links
Organisation
Memorial
Patches
Q Store
Passenger List of Air New Zealand Flght TE-901
Image Library
Application to join the Association
This is a timeline of the history of the Antarctic
This is a page of links to news article from the south
Honorary members of the Organisation
Recognition
Organisation
Application to join the Association
This is a page of links to news article from the south
This is a timeline of the history of the Antarctic